طراحی رسپانسیو چیست؟

  • محمد رضا خانی
  • 22 اردیبهشت 1398
راه اندازی کسب و کار اینترنتی 1دقیقه و 20 ثانیه

منظور از واژه ریسپانسیو این است که طراحی وب سایت به گونه ای می باشد که در دستگاه های مختلف (موبایل، تبلت و ...) وبسایت به درستی نمایش داده شود، به عنوان مثال زمانی که شما از طریق گوشی موبایل وب سایت را تماشا می کنید ساختار ظاهری سایت متناسب با ابعاد گوشی تغییر پیدا می کند. به عبارت دیگر کاربران با هر ابزاری که وبسایت شما را مشاهده کنند، از محتوا و ظاهر وب سایت شما حداکثر استفاده را می برند.

در سال های اخیر با توجه به افزایش میزان استفاده کاربران از موبایل ، طراحی وب سایت ریسپانسیو بسیار اهمیت پیدا کرده است. امروزه بیش از نیمی از ترافیک وب سایت ها از طریق تلفن های همراه حاصل می شود.

 

مزیت های وب سایت ریسپانسیو یا واکنش گرا

  • رنکینگ وب سایت در موتورهای جستجو  بهتر میشود چون باعث بالا رفتن ترافیک در موتورهای جستجو میشود.
  • افزایش سرعت لود و بارگزاری صفحات به دلیل بهینه شدن عناصر موجود در وب سایت. به عنوان مثال بخش هایی از وب سایت در نسخه موبایل حذف می شوند.
  • افزایش فروش محصولات و خدمات وب سایت بالا میرود چون مخاطبان تلفن همراه زیاد شده اند

 

تفاوت میان وب سایت واکنشگرا با نسخه موبایل وب سایت

بسیاری از طراحان وب سایت به جای رسپانسیو کردن قالب وب سایت، یک نسخه موبایل برای وب سایت ایجاد می کنند! توجه داشته باشید که این کار باعث ایجاد محتوای تکراری و در نتیجه کاهش رنکینگ شما در موتورهای جستجو می شود.

 

چگونه متوجه شوم که وب سایت من رسپانسیو است یا خیر؟

ابزارهای بسیاری برای بررسی ریسپانسیو بودن وب سایت ها وجود دارند. به عنوان مثال وب سایت quirktools. کافی است پس از وارد شدن به وب سایت، لینک وب سایت خود را در آن وب سایت درج کنید تا شیوه نمایش وب سایت شما را در ابزارهای مختلف به شما نمایش دهد.

حتی خودتان هم میتوانید وب سایت مورد نظرتان را در لپ تاپ یا کامپیوتر باز کنید و عرض مرورگر را به آهستگی کم و زیاد کنید. اگر وب سایت ریسپانسیو باشد مشاهده می کنید که اندازه و چیدمان اجزای آن با تغییر عرض صفحه تغییر می کند. اما اگر وب سایت مورد نظر ریسپانسیو یا واکنشگرا نباشد، باید با اسکرول افقی قسمتهای پنهان شده چپ و راست صفحه را مشاهده کنید. 

 

دیدگاه خود را ثبت کنید

آدرس ایمیل
info[at]webnotech.ir
شماره موبایل
0917 245 9451
0919 655 8015
شماره دفتر
071 32 36 2833