Call To Action یا اصطلاحا CTA چیست؟

  • محمد رضا خانی
  • 17 فروردین 1399
Call To Action یا اصطلاحا CTA چیست؟
دیجیتال مارکتینگ 6 دقیقه و 14 ثانیه

CTA مخفف عبارت Call To Action است. ترجمه این عبارت در فارسی "اقدام به عمل" است اما از آنجایی که این ترجمه در دنیای دیجیتال مارکتینگ رواج ندارد، به اجبار در این مقاله از همان واژه انگلیسی استفاده می کنیم.
به صورت کلی CTA به دو دلیل در وب سایت استفاده می شود. اول خرید کالا و دوم انجام یک کار توسط کاربر جهت جذب LEAD یا همان سرنخ (اطلاعات کسانی که می توانند در آینده مشتری ما باشند)
استفاده درست از CTA می تواند بازدهی صفحات وب سایت، خبرنامه های ایمیلی، میزان فروش، میزان ثبت نام و غیره را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد. 

 

Call to action چیست؟

Call to action یک دکمه یا یک لینک در صفحات مختلف وب سایت است که با متن و طراحی تاثیر گذار، کاربر را به سمت یک هدف تعیین شده سوق می دهد. این دکمه معمولا در انتها یا میانه های متن استفاده می شود. به صورت کلی در هر وب سایتی که از شما دعوت می شود کار خاصی را انجام دهید، با یک CTA روبرو شده اید.

اگر کاربران وب سایت شما بدون اینکه اقدام خاصی را انجام دهند، سایت شما را ببندند به این معنی است که شما یک مشتری احتمالی را از دست داده اید. بنابراین برای داشتن یک قیف فروش کامل، لازم است به طور صحیح از دکمه های CTA در صفحات وب سایت خود استفاده کنید. 

call to action

 

نکته ای جالب برای سئو کاران تازه وارد:
در گوگل آنالیتیکس بخشی وجود دارد که میتوانید اهداف مختلفی را برای وب سایت خود ایجاد کنید که با استفاده از دکمه های CTA این اهداف قابل دستیابی هستند.

برخی از صاحبان مشاغل به دو دلیل از دکمه های CTA استفاده نمی کنند:
دلیل اول آنها این است که اعتقاد داردند کاربر پس از ورود به وب سایت می داند برای چه چیزی وارد این وب سایت شده و خودش می تواند تصمیم گیری کند.
دلیل دوم اینکه دکمه های CTA برای برخی از کاربران ناخوشایند است و استفاده از این دکمه ها بازخورد منفی ایجاد می کند.

 

چرا باید از CTA در طراحی سایت استفاده کنید؟

برای پاسخ به این سوال کافی است به رفتار خودتان در سایر وب سایت ها و شبکه های اجتماعی دقت کنید. چند بار برای شما پیش آمده که وارد یک وب سایت شوید، متنی را مطالعه کنید و بدون اینکه کار خاصی را انجام دهید، از آن وب سایت خارج می شوید؟
در واقع بسیاری از کاربران منفعل یا اصطلاحاً Passive Visitor هستند. یعنی کار خاصی را انجام نمیدهند. درصد بسیار پایینی از کاربران پس از مشاهده یک صفحه از وب سایت از سایر صفحات بازدید میکنند یا یک اقدام خاصی را در آن وب سایت اجام می دهند.

هر چه طراحی CTA (چه از نظر متن و چه از نظر مکان قرارگیری) بهتر باشد، درصد کاربران منفعل کاهش می یابد.

بسیاری از کارشناسان دیجبتال مارکتینگ تمام تمرکز خود را بر روی افزایش میزان ورودی قیف فروش در وب سایت می کنند. در حالی که حتی چند دقیقه هم برای طراحی CTA صرف نمی کنند.
اگر ساعت ها برای سئو کردن وب سایت خود صرف کنید اما کاربران پس از ورود به وب سایت بدون اینکه اقدام خاصی انجام دهند، سایت شما را ببندند، تمام تلاش شما به هدر رفته است.

 


چگونه برای وب سایت خود یک CTA تاثیر گذار طراحی کنیم؟ 

پیش از طراحی CTA، باید بدانید که این CTA را با چه هدفی ایجاد می کنید. در واقع باید بدانید که می خواهید کاربر را به انجام چه کاری دعوت کنید. رایج ترین شیوه استفاده از CTA، دریافت اطلاعات تماس کاربر است. اما این کاربرد CTA تنها کاربرد آن نیست. اصولا دکمه های CTA را با یکی از اهداف زیر در وب سایت های مختلف مشاهده می کنید:
دکمه هایی که از شما دعوت میکنند ایمیل خود را وارد کنید تا یک فایل به رایگان برای شما ایمیل شود
فرم های دریافت خبرنامه 
دکمه های افزودن به سبد خرید و پرداخت آنلاین در فروشگاه های اینترنتی
لینک هایی که از شما دعوت میکنند یک صفحه دیگر از وب سایت را مشاهده کنید
دکمه های "مطالعه بیشتر" که در وبلاگ وب سایت های مختلف استفاده می شوند
فرم های عضویت در وب سایت های مختلف
دکمه های اشتراک گذاری مطالب

فارغ از شیوه استفاده از دکمه های CTA رعایت اصول زیر میتواند در بهبود عملکرد CTA بسیار موثر باشد.

 

گام اول: ابتدا یک هدف تعیین کنید

باید به شکل کاملا واضح تعیین کنید که این دکمه CTA را به چه دلیل ایجاد می کنید. اصولا دکمه های CTA را با این اهداف طراحی می کنند.

دریافت اطلاعات تماس کاربر مثلا شماره موبایل یا آدرس ایمیل
ارسال نسخه رایگان یا دمو از یک محصول
فروش محصولات
عضویت در شبکه های اجتماعی جهت بالا رفتن  تعداد مخاطبین کانال و ...
برندسازی
و ...

 

گام دوم: سپس لازم است برای هدف خود یک سناریو تعریف کنید

نگران نباشید، قرار نیست این سناریو یک سناریو کامل و بی نقص باشد. صرفا هدف این است که بدانید برای دکمه CTA خود چه مراحلی را در نظر گرفته اید.

به این مثال دقت کنید:
کاربر از طریق سرچ گوگل وارد صفحه یکی از مقالات با عنوان "10 روش افزایش سرعت وب سایت" می شود.
حال در انتهای مقاله با یک CTA با عنوان "برای دریافت تمام روش های افزایش سرعت وب سایت" مواجه می شود
کاربر بر روی CTA کلیک می کند و ایمیل خود را وارد می کند
در نهایت سیستم خبرنامه وب سایت، فایل را برای کاربر ایمیل می کند. 

اکنون چندین ایمیل از افراد مختلف را جمع آوری کرده اید که که در بازه های زمانی مختلف می توانید ایمیل های تبلیغاتی برای آنها ارسال کنید. فراموش نکنید که نباید کاربران را زیر رگبار ایمیل های مختلف قرار دهید.


در این مرحله به چند نکته دقت کنید
1- محتوای شما باید به قدری برای کاربر جذاب باشد که پس از مطالعه چند خط از مقاله با اشتیاق کامل برای دریافت کل مقاله بر روی CTA کلیک کند. 
2- در کنار کیفیت محتوا اگر برای CTA از تصاویر مناسب، آیکون های گرافیکی و حتی گاهی اوقات ویدئوهای Fun باعث می شوند کاربر برای کلیک بر روی CTA ترغیب شود.
3- به هیچ عنوان قبل از اینکه کاربر بخشی از متن را بخواند، دکمه های CTA را قرار ندهید. بهترین کار اسن است که مهمترین اطلاعات را در بالای صفحه قرار دهید و سپس از کاربر دعوت کنید برای دریافت متن کامل ایمیل خود را وارد کند

 

گام سوم: پس از تعریف سناریو لازم است تعیین کنید که CTA را در کجای صفحه قرار دهید

مهمترین نکته این است که دکمه های CTA باید در دسترس باشند و کاربر به سادگی به آنها دسترسی پیدا کند.
هیچ الزامی نیست که در هر صفحه تنها از یک CTA استفاده کنید. شما می توانید در هر صفحه چندین CTA را در بخش های مختلف صفحه قرار دهید. البته دقت کنید که این دکمه ها نزدیک به هم نباشند تا کاربر گیج نشود.
همانطور که در بالا اشاره شد پیش از آنکه کاربر چند خز از متن را بخواند این دکمه ها را قرار ندهید چون هنوز هیچ شناختی نسبت به موضوع دریافت نکرده است.

call to action placement

از نظر تکنیکال بهترین مکان برای قرار دادن دکمه های CTA یکی از بخش های زیر است
پاپ آپ
ستون های کناری
انتهای متن
بخش های انتهایی مانند فوتر
بنرهای تبلیغاتی 

در واقع بهترین فرمول اسین است که خودتان را جای کاربر بگذارید. هر جا احساس کردید کاربر نیاز به تصمیم گیری دارد، همانجا یک CTA قرار دهید.

 

گام چهارم: اکنون نوبت به نوشتن متن دکمه CTA می رسد

بهترین روش برای نوشتن متن CTA اسن است که یک محدودیت را به کاربر القا کنید. به عنوان مثال فقط تا 5 روز دیگر یا تنها 10 نفر اول یا تنها تا عید نوروز فرصت باقی است و ...
استفاده از عبارات این چنینی کاربر را ترغیب می کند.

 

چند روش برای نوشتن متن CTA وجود دارد:
استفاده از تکنیک دیالوگ های شخصی: به عنوان مثال عبارت "وب سایت خودتان را طراحی کنید" تاثیر بیشتری نسبت به عبارت "طراحی انواع وب سایت" دارد تا حدی که حدود 90 درصد نرخ کلیک  را افزایش می دهد. اما این مساله به صورت علمی اثبات شده نیست.

استفاده از سبک هرم در نگارش محتوا: در این حالت به صورت مرحله به مرحله به کاربر توضیح می دهیم به طوری که در آخرین دکمه CTA اطلاعات کامل تری را در مقایسه با اولین CTA به کاربر توضیح می دهیم. این روش آن دسته از کاربرانی که سخت تصمیم گیری می کنند بسیاز مناسب است. مسلما در این روش بهترین مکان برای قرارگیری دکمه های CTA، در پایان هر بخش است.

 

به این مثال ها دقت کنید:
هدیه رایگان: 50 نفر اولی که نام و شماره موبایل خود را ثبت کنند؛ یک هدیه رایگان دریافت خواهند کرد. پس قبل از اینکه تمام هدایا از دست بروند، سفارش دهید!
افزایش قیمت: از شنبه آینده قیمت طراحی سایت ما افزایش پیدا می کند. پس همین امروز وب سایت مورد نظر خود را با قیمت فعطراحی ظاهری دکمه CTA برای بیشترین تاثیرگذاری
CTA در عمل نیز یک دکمه است؛ که همه ویژگی‌های آن از جمله، ابعاد، شکل، رنگ، افکت و… را دارد. در واقع همه این موارد در کنار هم هستند که در صورت ترکیب درست، می‌توانند یک دکمه متمایز را پیش چشم مخاطبان قرار دهند.

 

اندازه دکمه CTA باید چقدر باشد؟

مسلما دکمه های CTA نباید کوچک باشند. سعی کنید کمی از سایر دکمه های وب سایت بزرگ تر باشند. اما نه آنقدر بزرگ که کاربر اذیت شود یا تقارن در طراحی سایت از بین برود.

 

دکمه CTA باید چه رنگی باشد؟

مهمترین نکته این است که دکمه های CTA باید متمایز باشند تا نظر کاربر را به خود جلب کنند. پس مسلما نباید همرنگ سایر دکمه های وب سایت باشند.

 

برای CTA از دکمه استفاده کنیم یا لینک؟

به عنوان یک راه حل کلی بهترین پیشنهاد این است که دکمه CTA را با ظاهری شبیه به دکمه اما کمی بزرگتر از سایر دکمه های وب سایت و با رنگی متمایز طراحی کنید به نحوی که فضای سفید در اطراف آن دکمه وجود داشته باشد تا دیده شود.

اما سعی کنید از افکت های آزار دهنده استفاده نکنید. همان دکمه های معمولی بهترین شیوه طراحی برای CTA هستند. 

call to action link or button?

 

در نهایت یک دکمه CTA خوب باید دقیق و واضح توضیح دهد چه نیازی از کاربر را برطرف ی کند و کاربر با کلیک بر روی آن چه چیزی به دست می آورد (مثلا کوپن تخفیف 20 هزار تومانی!)
 

دیدگاه خود را ثبت کنید

آدرس ایمیل
info[at]webnotech.ir
شماره موبایل
0917 245 9451
0919 655 8015
شماره دفتر
071 32 36 2833