چرا نباید از وردپرس استفاده کرد؟

  • محمد رضا خانی
  • 11 اردیبهشت 1398
راه اندازی کسب و کار اینترنتی 5 دقیقه و 22 ثانیه

وردپرس برای این راه اندازی شد که  مدیران سایت بدون نیاز به طراح،سایت خود را راه اندازی کنند.زمان استفاده از یک سایت ورد پرسی نیاز نیست هزینه ای را پرداخت کنید.
اما سایت های تجاری نیازهای اختصاصی دارند و باید سایتها ریسپانسیو و امن باشند.وبسایت اولین  نقطه تماس با مخاطب و خریدار نهایی محصولات در یک شرکت تجاری است.

بهترین مثالی که در مورد استفاده از وردپرس صدق میکند، سیستم عامل لینوکس است. در اورپا به دلیل اینکه سیستم عامل ویندوز گران بود، مردم به سراغ لینوکس رفتند که کاملا رایگان بود. اما در ایران داستان کمی متفاوت است و سیستم عامل ویندوز با قیمت بسیار مناسب فروخته می شود و به همین دلیل اکثرا از ویندوز استفاده میکنند.

تعداد پلاگین های وردپرس بسیار زیاد است و تقریبا برای هر کار، یک پلاگین نوشته شده است. کافی است در اینترنت سرچ کنید و پلاگین مورد نظر خود را دانلود کنید. اما استفاده از پلاگین ها باعث سنگین شدن وب سایت می شود و به همین سادگی وب سایت هایی که با وردپرس طراحی می شوند در مقایسه با وب سایت هایی که کدنویسی می شوند بسیاز ضعیف تر عمل می کنند.

دلایلی که توسعه دهندگان وب سایت نباید از وردپرس استفاده کنند:

۱- امنیت پایین وردپرس 

طراحی بسیاری از وب سایتها با وردپرس انجام می شود. یک هکر سیستمی را هک می کند که بیشترین آسیب را داشته باشد. اکنون رباتهای زیادی وب سایت های وردپرسی را هک می کنند. آنها روی فایل هایی مانند فایل درج کامنت حمله می کنند که سرور با افزایش بار روبرو شود که در اغلب موارد وب سایت از کار می افتد. 
البته امکان هک کردن هر وب سایتی وجود دارد حتی  سرور های سازمان امنیت آمریکا هم هک شده اند و هیچ سایتی در برابر نفوذ صد در صد امنیت ندارد اما مسلما امکان هک وب سایت های وردپرسی که اکثر هکرها با ساز و کار آنها آشنا هستند، به تناسب راحت تر است.

نکته : امکان نصب هزاران پلاگین امنیتی بر روی وردپرس وجود دارد اما تمام هک های سالهای گذشته بعد از آنکه شرکت تولید کننده حفره امنیتی را اعلام کرده است صورت گرفته است مثلا هنگامی که ویندوز حفره امنیتی خود را اعلام می کند شما برای بستن آن باید ویندوز را بروز رسانی کنید اما هکرها قبل از اینکه شما سیستم را بروز رسانی کنید، سیستم شما را با همان حفره امنیتی هک می کنند. بنابراین یک هکر برای هک کردن وب سایت های وردپرسی فقط منتظر  گزارش یک حفره امنیتی می ماند و بر اساس حفره موجود، حمله خود را سازماندهی می کند.

از طرفی اگر بر روی وب سایت های وردپرسی افزونه های امنیتی را نصب کنیم، وب سایت سنگین می شود.

 

۲- مشکلات بروز رسانی وردپرس

چون وردپرس یک نرم افزار متن باز (Open Source) است امکان دارد زمان بروز رسانی با یک سری نواقص مثل بالا نیامدن وب سایت روبرو گردید. اگر برای وب سایت خود تم و پلاگین های اختصاصی بنویسید امکان دارد زمان بروز رسانی وردپرس، وب سایت شما با این تم و پلاگین های اختصاصی همخوانی نداشته باشند.

در وردپرس شیوه آزمون و خطا بسیار رایج است. امکان دارد شما  پلاگینی را که در نسخه جدید مشکل دارد را  بروز رسانی کنید و برای وب سایت شما دردسر ساز شود.

 

۳- استفاده از پلاگین های وردپرس و سنگین شدن وب سایت

به هر نرم افزاری  که بر روی وب سایت شما نصب شود و یک کار را انجام دهد، پلاگین می گویند. به عنوان مثال پلاگین اتصال به درگاه بانک، پلاگین ثبت نام کاربران و غیره. ممکن است هر کدام از این پلاگین ها یک حفره امنیتی داشته باشند که به وب سایت شما صدمه بزند. بسیاری از وب سایت ها به دلیل نصب همزمان دو پلاگین در وب سایت خود دچار مشکل شده اند چون این دو پلاگین با هم تداخل داشته. چنین مشکلاتی باعث میشوند توان رقابت بسیاری از وب سایت ها در مقابل رقیبان کاهش یابد.
این مشکل که دو یا چند پلاگین به تنهایی عالی عمل کنند اما استفاده هم زمان آنها موجب اختلال شود، در وردپرس بسیار رایج است.

مشکل دیگر در مورد پلاگین ها این است که  شما سالها با یک پلاگین که دانلود کرده اید کار می کنید و ناگهان متوجه یک خلل امنیتی در وردپرس می شوید که باید سریعا هسته وب سایت خود را بروز رسانی کنید. اما شرکت تولید کننده پلاگین خود را با نسخه جدید  بروز رسانی نمی کند و اگر پلاگین نتواند با نسخه جدید فعالیت خود را ادامه دهد تمام صفحات وب سایت شما دچار مشکل می شوند.

برای یک وب سایت ایرانی که از پلاگین های خارجی استفاده می کند برطرف کردن چنین مشکلاتی عملاً غیر ممکن است. 

 

۴- پلاگین های رایگان فارسی

تصور کنید که برای وب سایت خود به یک هدر بسیار زیبا  نیاز دارید، اما چون پلاگین مربوطه رایگان نیست، مجبور می شوید از نسخه فارسی آن که رایگان است استفاده کنید. این مورد باعث کند شدن وبسایت وردپرسی شما می شود و همچنین احتمال هک شدن را افزایش می دهد. این موضوع در مورد هزاران پلاگینی که بصورت غیر رایگان عرضه شده و برخی برنامه نویسان ایرانی آنها را هک کرده و به مشتریان خود عرضه می کنند صدق می کند.

در صورتی که اگر برای وب سایت خود از یک سیستم مدیریت محتوای اختصاصی (کد نویسی شده) استفاده کنید، می توانید با حداقل کد نویسی، حداکثر کارایی را در اختیار داشته باشید.

 

۵- سئو و بهینه سازی وب سایت های وردپرسی برای موبایل

 تعداد پلاگین های سئو در وردپرس زیاد است. ولی کدام یک برای وب سایت شما مناسب تر است. کدام یک را می توان با دیگر پلاگین های مربوط به سئو ادغام کرد؟ کدام یک از این پلاگین ها می تواند وب سایت شما را صد در صد سئو کند؟ به دلیل اینکه در وب سایتهای وردپرسی سئو سایت توسط پلاگین ها به صورت صد در صد امکان پذیر نیست، مدیران وب سایت مجبورند یک برنامه نویس استخدام کنند که اهداف آنها را در سئو برآورده سازد که مسلما هزینه آن در طولانی مدت از هزینه طراحی وب سایت با یک پلتفرم اختصصی بسیار بیشتر می شود.


۶- سرعت وب سایت های وردپرسی

 سرعت  وردپرس بر روی یک سرور قدرتمند  بسیار بی نظیر است و اطلاعات سریع بارگذاری می شود. اما مشکل از آنجا شروع می شود که شما در کشوری مانند ایران باشید که سرعت بالای اینترنت آن متعلق به اینترنت نسل 4.5 موبایل باشد که در امریکا و اروپا این سرعت اینترنت، یک سرعت پایین به شمار می رود.
از آنجایی که برای افزایش قابلیت های وب سایت وردپرسی خود باید پلاگین های مختلفی را نصب کنید، سرعت وب سایت به شدت کاهش می یابد. اغلب شرکت های طراحی وب سایت ترجیح می دهند که از سیستم های مدیریت محتوای اختصاصی خود استفاده کنند.

 

۷- سازگاری وردپرس

احتمال ایجاد خطا در کدهای وردپرس بسیار بالا میباشد پرا که هر کدام از این پلاگین ها توسط یک شرکت یا یک شخص نوشته شده اند.

 برای طراحی ریسپانسیو با ورد پرس دو راهکار وجود دارد. اول استفاده از قالب های ریسپانسیو، دوم استفاده از پلاگین های تغییر قالب. یکی از مدرسین وردپرس میگوید که این دو روش را تنها از روی تجربه  انتخاب می کند . بنابراین ممکن است شرکتی که طراحی وب سایت شما را با وردپرس انجام می دهد  روش درستی را برای ریسپانسیو کردن وب سایت شما انتخاب  نکند و شما نتوانید به طرح دلخواه خود در موبایل برسید.

 

۸- انتقال از یک سرور به سرور دیگر

در وردپرس  سرعت انتقال از یک سرور به سرور دیگر بسیار کندتر از سیستم های مدیریت محتوای سفارشی میباشد.


۹- قالب ها در وردپرس

اکثر قالب ها در وردپرس رایگان هستند و همین امرباعث می شود که مدیران وب سایت بجای هزینه برای طراحی قالب، یک قالب رایگان را دانلود کرده و استفاده کنند. بعید نیست که این قالب های رایگان  اصول سئو یا طراحی ریسپانسیو را رعایت نکرده باشند.

 

نتیجه گیری

قصد ما این نیست که بگوییم طراحی وب سایت با وردپرس غلط است. وردپرس امکانات بیشماری دارد و تنها هدف ما این است که بگوییم طراحی وب سایت با وردپرس دو فاز دارد: فاز رایگان و فاز غیر رایگان 

فاز رایگان: این فاز برای کسانی مناسب است که برای تحقیقات دانشگاهی به دنبال طراحی وب سایت هستند و یا می خواهند برای شرکت در نمایشگاه و معرفی محصولات و خدمات، برای شرکت خود وب سایت طراحی کنند. 

فاز غیر رایگان: برنامه نویسان حرفه ای در سرتاسر دنیا به طراحی وب سایت با وردپرس می پردازند و هزینه های هنگفتی بابت این طراحی ها دریافت می کند. بحثی که در اینجا مطرح است این است که طراحی سایت با وردپرس بصورت صنعتی و شرکتی بسیار پر هزینه تر از طراحی وب سایت با سیستم مدیریت محتوای اختصاصی است. 

فراموش نکنید که هر سیستم مدیریت محتوای اختصاصی خوب نیست!! بزرگترین ویژگی یک سیستم مدیریت محتوای اختصاصی قدرتمند این است که بدون عیب و نقص باشد و بتواند با ابزارهای آماده مانند وردپرس رقابت کند.

دیدگاه خود را ثبت کنید

پست های مرتبط

آدرس ایمیل
info[at]webnotech.ir
شماره موبایل
0917 245 9451
0919 655 8015
شماره دفتر
071 32 36 2833